Area Map

Click on the Area Box below the map to find your local institute

area-map

Abercorn Area

Baronscourt – Newtownstewart Golf Club, 2nd Wed @ 8pm

Castlederg –Derg Valley Care Centre, Castlederg, 2nd Tues @ 8pm

Donemana – Earls Gift School, 1st Mon @ 8pm

Leckpatrick – Fox Lodge Cricket Club, Ballymagorry, 2nd Tues @ 8pm

Newtownstewart – The Parish Hall, Dublin Street, Newtownstewart, 2nd Tues @ 8pm

Ards Peninsula Area

Ballyblack – Ards Sailing Club, Portaferry Road, Newtownards, 2nd Tues @ 7.30pm

Ballygrainey – Stevenson Memorial Hall, Six Road End, Ballygrainey, 3rd Thurs @ 8pm

Ballyholme – 1st Bangor Presbyterian Church Hall, 1st Mon @ 7.30pm

Ballywalter – Village Hall, Main St, Ballywalter, 1st Thurs @ 7.30pm

Donaghadee –  Curragh Room, 1st Presbyterian Church, Donaghadee 1st Tue @ 7.30pm

Portaferry – The New Parish Centre, High Street, Portaferry, 2nd Tues @ 7.30pm

Clogher Valley Area

Augher – The Carmicheal Hall, Augher, 2nd Mon @ 7.45pm

Aughnacloy – McCague Day Centre, Aughnacloy, 2nd Wed @ 8pm

Ballygawley – Parish Hall, Church Street, Ballygawley, 3rd Monday @ 8pm

Beragh – Johnston Memorial Hall, Beragh, 1st Mon @ 8pm

Clanabogan – Clanabogan Parish Hall, 2nd Fri @ 8pm

Clogher – Royal British Legion Hall, Stration Road, Clogher, 1st Tues @ 8pm

Fintona – Donacavey Parish Church Hall, 2nd Wed @ 8pm

Fivemiletown – The Buttermarket, Main Street, 1st Tues @ 7.45pm

Omagh – Masonic Hall, Campsie, Omagh, 1st Tues @ 7.45pm

Erne Area

Brookeborough – Brookeborough Controlled Primary School, Main Street, 1st Tues @ 8pm

Derrygonnelly – Tir Navar Centre, Derrygonnelly, 3rd Mon @ 8pm

Enniskillen – Day Centre, Tempo Road, Enniskillen, 3rd Mon @ 7.30pm

Irvinestown – Church of Ireland Hall, Irvinestown, 2nd Wed @ 8pm

Kesh – The Fountain Centre, Enniskillen Road, Kesh, 2nd Mon @ 8pm

Lisbellaw – Lisbellaw Parish Centre, Main Street, 3rd Tues @ 8pm

Lisnaskea – Holy Trinity Hall, 2nd Tues @ 7.30pm

Newtownbutler – Various Members’ Homes, 2nd Mon @ 8pm

Tamlaght – Tamlaght WI Hall, 2nd Thurs

Gosford Area

Caledon – Caledon Parish Church Hall, 1st Mon @ 8pm

Cladymilltown – Cladymore Church Hall, 2nd Wed @ 8pm

Collone – Collone Young Farmers Hall, 1st Tues @ 8pm

Drumsollen – Drumsollen Primary School, 4th Thursday @ 8pm

Glenanne – Ballylane Church Hall, 1st Wed @ 8pm

Jerrettspass – Jerrettspass Village Hall, 2nd Wed @ 8pm

Killylea – St Mark’s Church Hall, 1st Thurs @ 8pm

Maytown – Bessbrook Methodist Church Hall, Church Road, 3rd Mon @ 7.45pm

Milford – Aghavilly Parish Church Hall (near Milford Village), 2nd Wed @ 8pm

Mountnorris – GLM Millennium Hall, Main St, 3rd Thurs @ 8pm

Richhill – WI Hall, 43 Main St, Richhill, 2nd Tues @ 8pm

Salters Grange – Talbot Hall, 2nd Thurs @ 8pm

Inver Area

Ballycarry – Hillhead Church Hall, 2nd Mon @ 7.45pm

Ballynure – Ballynure Methodist Church Hall, 1st Wed @ 8pm

Cairncastle –The Old School, Cairncastle, Larne, 2nd Mon @ 7.30pm

Glenarm – Glenarm Baptist Church Hall, 2nd Mon @ 8pm

Gleno – Gleno Young Farmers Club, 3rd Thurs @ 8pm

Islandmagee North – 2nd Islandmagee Presbyterian Church Hall, 3rd Tues @ 7.45pm

Larne – 1st Larne Presbyterian Church Hall, 1st Mon @ 7.45pm

Magheramorne – Magheramorne Presbyterian Church Hall, 2nd Wed @ 8pm

Millbrook – Millbrook, Community Centre, Larne, 3rd Mon @ 8pm

Whitehead – Whitehead Community Centre, Balmoral Avenue, 2nd Thurs @ 7.45pm

Iveagh Area

Artana – 1st Dromara Presbyterian Church, Minor Hall, 1st Mon @ 8pm

Ballievey – The Young Farmers Hall, Ballievey, 1st Wed @ 8pm

Closkelt – Drumadonnell Primary School Hall, Moneyslane, 1st Mon @ 7.30pm

Dollingstown – St Saviour’s Parish Church, 4th Tues @ 8pm

Fourtowns – Fourtowns WI Hall, Tullymore Road, Loughbrickland, 4th Tuesday @ 8pm

Lenaderg – Lawrencetown Community Centre, Gilford, 1st Mon @ 7.30pm

Loughbrickland – Loughbrickland Presbyterian Church Hall, 2nd Mon @ 7.45pm

Moira – Moira Methodist Church Hall, 1st Mon @ 8pm

Rathfriland – The Bowling Pavilion, Downpatrick Street, Rathfriland, 1st Wed @ 7.45pm

St. John’s – Listullycurran Orange Hall, Hillsborough, 1st Mon @ 8pm

Waringstown – Waringstown Primary School, 2nd Tues @ 7.45pm

Knockagh Area

Ballyclare – Ballyclare Secondary School, 1st Tues @ 7.15pm

Ben Madigan – Ekenhead Memorial Hall, North Circular Road, Belfast, 2nd Tues @ 7.30pm

Carnmoney –St Bride’s Church of Ireland, Ballyclare Road, Glengormley, 2nd Thurs @ 7.15pm

Carrickfergus – Carrickfergus Town Hall, 2nd Wed @ 8pm

Mossley – Mossley Parish Church Hall, Manse Road, Newtownabbey, 1st Thurs @ 7.45pm

Muckamore – Rathmore Young Farmers Club, 1st Thurs @ 7.45pm

Straid – Straid Primary School Assembly Hall, 3rd Mon @ 7.30pm

Templepatrick – Templepatrick Primary School, 4th Wed @ 8pm

Lagan Area

Drumbeg – Drumbeg Orange Hall, Ballyskeagh Road, 3rd Thurs @ 7.45pm

Drumbo – Drumbo Village Hall, 1st Mon @ 8pm

Hillhall – Braniel Hall, Hillhall Road, Lisburn, 3rd Tues @ 8pm

Hillsborough – Hillsborough Village Centre, Ballynahinch Road, 3rd Wed @ 7.30pm

Legacurry – Legacurry Presbyterian Church Hall, 3rd Monday @ 8pm

Newforge – Federation House, Upper Lisburn Road, 3rd Thurs @ 10.30am

Ravarnette – Lower Maze Hall, 1st Tues @ 7.55pm

Lisnagarvy Area

Ballydownfine – St Teresa’s Parish Centre, Glen Road, Belfast, 2nd Mon @ 7.30pm

Crumlin – Crumlin Masonic Hall, 1st Wed @ 7.30pm

Derriaghy – Christ Church Parish Hall, 1st Mon @ 7.45pm

Glenavy – St Aidan’s Parish Church Hall, 4th Tues @ 7.30pm

Killultagh – Magheragall Orange Hall, Glenavy Road, Lisburn, 1st Thurs @ 8pm

Maze Brookfield – Maze Orange Hall, Kesh Road, Maze, Lisburn, 2nd Mon @ 8pm

Maghaberry – Maghaberry Primary School, 2nd Thurs @ 7.45pm

Magheragall – Low Quarter Orange Hall, Ballinderry Road, Lisburn, 2nd Thurs @ 7.45pm

Upper Finaghy – Federation House, Upper Lisburn Road, 1st Mon @ 7.45pm

Londonderry Area

Claudy – Cumber-Claudy Primary School, 20 Cregg Road, 2nd Tues @ 7.30pm

Culmore – Ballyarnett Church Hall, 2nd Wed @ 8pm

Drumahoe – Lisneal College, Londonderry, 3rd Mon @ 7.30pm

Eglinton – Faughanvale Presbyterian Church Hall, 2nd Mon @ 8pm

Gransha – Lime Villa, Gransha Park, 2nd Tues @ 8.00pm

Lower Bann Area

Aghadowey –  The Brown Trout Golf & Country Inn, Agivey Road, 2nd Wed @ 8pm

Ballyrashane – Ballyrashane Parish Hall, 2nd Wed @ 7.30pm

Coleraine – 1st Coleraine Church Hall, Abbey Street, 1st Mon @ 7.30pm

Exorna – Peter Thompson Hall, Castlrock, 3rd Mon @ 8pm

Garvagh – Royal British Legion Hall, Main Street, 2nd Tues @ 8pm

Kilrea – Kilrea Primary School, Lisnagrot Road, 2nd Tues @ 7.30pm

Macosquin – St Mary’s Parish Hall, 2nd Wed @ 7.30pm

Portstewart – Agherton Church Hall, Church Street, Portstewart, 2nd Wed @ 8pm

Moyallen Area

Drumcree – Drumcree Parochial Hall, Drumcree Road, Portadown, 3rd Tues @ 8pm

Laurelvale – Mullavilly Parish Centre, 2nd Wed @ 8pm

Levaghery – Seagoe Parish Centre, Seagoe Road, Portadown, 1st Tues @ 8pm

Loughgall – WI Hall, Loughgall, 1st Wed @ 8pm

Tandragee – Tandragee Methodist Church Hall, 2nd Thurs @ 8pm

Tartaraghan – Tartaraghan Parish Hall, 2nd Mon @ 8pm

Vinecash – St Saviour’s Parish Hall, Vicarage Road, Portadown, 1st Mon @ 8pm

Whitehall & District – Community Centre, Aghagallow, 1st Tues @ 8pm

Quoile Area

Annalong – Annalong Community Centre, 1st Thurs @ 7.30pm

Ardglass – The Old School Hall, Hill Street, 1st Wed @ 7.45pm

Crossgar – The Masonic Hall, Crossgar, 2nd Mon @ 7.30pm

Downpatrick – Downpatrick Presbyterian Church Hall, 2nd Wed @ 7.30pm

Killinchy – Bishop Hall, Non-Subscribing Church, Killinchy, 1st Tues @ 7.45pm

Seaforde – Millennium Hall, Castlewellan Road, Clough, 2nd Mon @ 7.30pm

Slievenaman – Bryansford Community Hall, Bryansford Village, 1st Mon @ 7.30pm

Spa – Spa Community Hall, 1st Wed @ 8pm

Ranfurly Area

Desertcreat – Desertcreat WI Hall, 2nd Wed @ 8pm

Donaghmore – Donaghmore Upper Parish Church Hall, 1st Mon @ 8pm

Dungannon – Dungannon Presbyterian Church Hall, 2nd Mon @ 7.30pm

Killycurragh – Orritor Primary School, Cookstown, 3rd Mon @ 8pm

Killyman – Killyman Primary School, 1st Tues @ 7.45pm

Moy – Moy Community Hall, Dungannon Street, 3rd Tues @ 7.45pm

Pomeroy – The Rowan Tree, Pomeroy, 1st Wed @ 8pm

Riada Area

Armoy – Armoy Primary School, 1st Mon @ 8pm

Ballintoy – Ballintoy Church Hall, 2nd Mon @ 7.30pm

Ballymoney – Town Hall, 2nd Thurs @ 7.30pm

Bushmills – Portballintrae Village Hall, 1st Mon @ 7.30pm

Mosside – Mosside Presbyterian Church Hall, 2nd Wed @ 8pm

Portrush – Masonic Hall, Atlantic Avenue, 4th Mon @ 7.30pm

Roe Valley Area

Aghanloo – Aghanloo Community Hall, Limavady, 1st Thurs @ 7.45pm

Ballykelly – Ballykelly Presbyterian Church Hall, 1st Mon @ 7.30pm

Limavady – Christ Church Hall, Main Street, 1st Tues @ 7.30pm

Myroe – Myroe Presbyterian Church Hall, 2nd Tues @ 7.45pm

Terrydremond – Balteagh Presbyterian Church Hall, 1st Wed @ 7.30pm

Rowallane Area

Annahilt – Annahilt Community Hall, Ballynahinch Road, Hillsborough, 2nd Fri @ 7.30pm

Boardmills  – McKee Hall, Trinity Presbyterian Church, Church Road, Boardmills, 1st Fri @ 8pm

Carryduff – St Ignatius Church of Ireland Hall, 2nd Mon @ 7.30pm

Moneyrea – Moneyrea Community Centre, 1st Mon @ 7.45pm

Newtownbreda – Knockbreda Parish Church Hall, Purdy’s Lane, 2nd Fri @ 7.30pm

Saintfield – Parish Church Hall, 2nd Wed @ 7.45pm

Scrabo Area

Ballyrogan – Room One, Town Hall, Newtownards, 3rd Wed @ 7.30pm

Ballysallagh – Ballysallagh WI Hall, Craigantlet, 2nd Mon @ 8.00pm

Dundonald – Asda, Upper Newtownards Road, Dundonald, 1st Mon @ 7.30pm

Gilnahirk – St Dorothea’s Parish Hall, 3rd Wed @ 7.45pm

Holywood – 1st Holywood Non-Subscribing Presbyterian Church Hall, 2nd Fri @ 7.30pm

Slemish Area

Ahoghill – Ahoghill Community Centre, Ballymena, 1st Wed @ 7.45pm

Antrim – All Saints Parish Church Hall, Railway Street, Antrim, 3rd Mon @ 7.30pm

Broughshane – Broughshane Community Centre, 2nd Mon @ 8pm

Carnlough – Ardclinis Parish Church Hall, 3rd Wed @ 7.30pm

Cullybackey – Cuningham Memorial Church Hall, 1st Thurs @ 8pm

Glarryford – Glarryford Young Farmers Hall, 2nd Thurs @ 8pm

Gracehill & Galgorm – Gracehill & Galgorm Community Centre, 2nd Fri @ 7.45pm

Kells & Connor – Kells & Connor Primary School, 1st Mon @ 7.45pm

Randalstown – Neillsbrook Fold, 3rd Mon @ 7.30pm

Sperrin Area

Maghera – Maghera Leisure Centre, 4th Tues @ 7.40pm

Magherafelt – The Pavilion, Meadowbank Recreation Centre, 2nd Wed @ 7.30pm

Moneymore – The Courthouse, Main Street, Moneymore, 1st Thurs @ 8pm

Portglenone – 1st Portglenone Church Hall, 2nd Monday @ 7.45pm

Tobermore – Business Centre, Desertmartin Road, 2nd Tues @ 8pm